İşte REİKİ çalışmaları, farkındalık ve hisler

Reiki nasıl çalışır?
Reiki en çok stres çözme ve bu sayede şifa bulmada kullanılan çok güçlü ve yumuşak bir enerji. Nasıl çalıştığını anlatmadan önce, hastalıkların ne olduğunu biraz açıklamaya çalışayım. Pek çok fiziksel ve psikolojik hastalığımızın altında, zihinsel ve duygusal sıkıntılar, bastırılmış duygular nedeniyle enerji kanallarımızda oluşan tıkanıklıklar var. Örneğin ABDli omurga cerrahı Prof. Dr. John Sarno, “Healing Back Pain” adlı kitabında bel ağrılarının büyük çoğunluğunun yalnızca bastırılmış duygular olduğunu, bunlar rahatlatıldığında sorunların tamamen ortadan kalktığını belirtiyor. Dünyaca ünlü kalp cerrahımız Dr. Mehmet Öz, “Şifayı Yüreğinde Ara” adlı kitabında zihin ve duyguların kalp ve damar hastalıklarıyla yakından ilişkili olduğunu söylüyor. Hangi onkologa sorsanız, hastanın iyileşmesindeki temel unsurun hastanın tutumunda, hayata bakış açısında bulunduğunu anlatıyor. Dr. Deepak Chopra’nın tüm çalışmaları aynı yönde. İyileşme nasıl duygu ve düşüncelerle ilişkiliyse, hastalıkların oluşumu da bunlarla yakından ilişkili.
Zihnimiz herhangi bir düşünce ürettiğinde, hemen duygular ortaya çıkıyor ve bedenimiz duygunun türüne göre hormon salgılıyor. Korku ve öfke gibi duygularla adrenalin, neşe ve mutluluk gibi duygularla endorfin, serotonin gibi hormonlar salgılıyoruz. Bedenimizde bunların fiziksel sonuçlarını olumlu ve olumsuz belirtiler halinde izliyoruz; izleyemediğimiz tek şey, bu duyguların meridyenlerimizde yani enerji kanallarımızda yarattığı etkiler. Olumsuz ya da bastırılmış duygular enerji kanallarımızda anaforlar, blokajlar oluşturuyor ve bu meridyenlerin beslemesi gereken organlarımız iyi beslenemiyorlar ve hastalanıyorlar. Akupunkturu, bu aksaklıkları gidermek için ince iğnelerin kullanıldığı binlerce yıllık bir şifa yöntemini hepimiz biliyoruz.
Reiki uygulandığında da, işte bu aksaklıklar gideriliyor, enerji kanallar ı dengeleniyor. Ellerinizi bedene koyduğunuzda veya yaklaştırdığınızda –yani aurada kaldığınızda- Reiki basınçlı su gibi tıkanıklıkları çözüyor, kanallarınızı açıyor ve enerjinin tüm bedeninizde serbestçe akarak tüm organlarınızı beslemesini sağlıyor. Bedenin kendini iyileştirme yetisini canlandırıyor, aktive ediyor. Böylece iyileşiyorsunuz. Bizim “şifa” dediğimiz süreç budur, bu yüzden “tedavi” demiyoruz.
(Tabii enerji sistemimiz bununla kalmıyor, auramızı, çakralarımızı tam olarak öğrenmek isteyenlere Barbara Ann Brennan’ın “Işığın Elleri” adlı kitabını öneriyorum, meridyenler için ise Donna Eden’in “Enerjilerle Pratik Şifa” kitabı çok güzel).
Özetle Reiki, doğal şifa sürecimizi başlatıyor, destekliyor ve güçlendiriyor.
Bir Reiki seansında insan ne hisseder? Süresi ne kadardır?
Aslında bunun çok kati ve kesin bir cevabı yok, çünkü herkesin gereksindiği enerji ve bünyesi farklıdır. Yine de şunu söyleyebiliriz, çoğunlukla uygulayıcının elleri fark edilecek şekilde ısınır. Uygulayıcı ellerinde karıncalanma, emme hissi vb. hissedebilir. Reiki uygulanan kişi ise, genelde gevşeme, rahatlama, ağrılarda azalma veya kaybolma, hastalıkta gerileme hisseder. Hiçbir şey hissetmeyebilir de.
Tam bir Reiki seansı 60 ila 90 dakika sürer. Tüm bedene ve hasta bölgeye enerji verilir. İlk kez uygulanıyorsa, üç gün üst üste uygulanması iyi olur. Kronik hastalıklar için daha sık ve yoğun Reiki uygulanır. Kaç seansta tam sonuç alınacağı, iyileşme sağlanıp sağlanamayacağı bilinemez, tıpkı tıp garanti vermediği gibi biz de veremeyiz. Bu bizim yönettiğimiz bir süreç değildir, bedenin enerjiye verdiği cevap önemlidir.
Bu belirtmekle beraber, şunu da söylememde yarar var, ben henüz Reiki uygulanıp da memnun kalmayan kişi görmedim. Gerçekten çok güçlü bir enerji ve birkaç seans uygulanan herkes iyi etkisini hissediyor.Reiki tekniğinde, enerji aktarımı dokunarak gerçekleştiriliyor. Reiki uzmanı, kişinin vücudunun rahatsız olan bölümüne elleriyle dokunarak enerji aktarabiliyor. Enerji, hastalığı tedavi edene kadar orada kalıyor. Kişi enerjiyi kendisine ve başkasına aktarabildiği gibi, bitki ve hayvanlara da aktarabiliyor. Reiki, tıpla birlikte çalışan tamamlayıcı bir teknik. Dünyada yapılan araştırmalar, tıbbi tedavi gören hastaların Reiki uyguladıklarında iyileşme hızının yüzde 50 arttığını gösteriyor. Reiki bu tohumları ortadan kaldırmamıza yardım eder; ama bu geçmiş eylemlerin zihinsel parmak izleri belleğimizde kayıtlı durmayı sürdürür. Bunu kumdaki ayak izlerine benzetebiliriz. Bu durum aynı yolda yürümeye ya da gelecekte aynı tür negatif eylemlerde bulunmaya eğilim yaratır. Bu yaşamımızda ve gelecek yaşamlarımızda hastalığı ya da başka kötü deneyimleri tümüyle yok etmek istiyorsak belleğimizdeki bu izleri de silmeliyiz. Bunu ancak zihnimizin en derinlerini arıtarak ve ileri meditasyon teknikleriyle bilinç düzeyimizi geliştirerek yapabiliriz
Reiki, hastalığın zihnimizin derinlerindeki potansiyel nedenlerini ortadan kaldırarak sağlığımızı korur, gelecekte hastalanmamıza engel olur. Hastalık ancak öbür şartlar var olduğunda meydana gelir. Örneğin, su, ışık ve toprak olmazsa bir tohum ağaca dönüşemez. Aynı biçimde, stres miktarımızı azaltır, yeme içmemize dikkat eder, depresif ortamlardan uzak durur ve en önemlisi, negatif zihinsel durumlardan ve kalitesiz iç enerjilerden kaçınırsak, potansiyel bir hastalığa engel oluruz. Reiki’nin varlığı negatif zihin durumlarından ve kirli iç enerjilerden bizi korur. Demek ki Reiki iki yoldan işe yarar: Var olan sorunları çözer, sorunların doğmasına engel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir